Meryem Ana İlahlaştırıldı mi_


Neden Meryem Ana?

Meryem Anan'ın elini tutacaksın, kendini bırakacaksın ve O seni yönlendiricek. Meryem Ana ne sürprizlerle hayatını değiştirecek senin, bunu fark edeceksin . Çünkü O sadece İsa Mesih' in Annesi değil. Senin, benim, hepimizin Annesi. O'nun seni ne kadar sevdiğini bilseydin sevinçten ağlardın. O'nu kendine Ana gibi gören, ve O'na yakın olan kişi çok mutlu. Yaklaştıkça dahada yaşama sevincin artacak, insanlar sana gelip ve şunu soracak "Sen ne kadar değiştin, ne oldu sana? Aynı değilsin". O zaman sende onlara Meryem Ana'ndan bahsedeceksin, hayatın değişik bir tat alacak, Yüce Tanrı' ya daha yakın olduğunu hissedeceksin.

Meryem Ana ile birlikte gittiğin bu yolda bir çok sevindirici sürprizler ile karşılaşacaksın. Bir anne çocuğunu, bebeğini, nasıl dikkatle bakıp onu korursa, Meryem Ana da kendisini Analığa kabul edeni asla yarı yolda bırakmaz O başka Analara benzemez, çünkü O Rabbin,Yüce İsa'nın annesi, çünkü O günahsız, çünkü Baba Tanrı, O'nu, kendi öz oğlu için seçti. Allah kendi oğlunu Meryem Ana'ya emanet ettiğine göre biz de, ona güvenerek, elimizi Meryem Ana'ya verebiliriz. Zaten O bizi, oğluna götürecektir, zaten O hep oğlunun yanındadır, onlar ayrılamazlar ki birbirlerinden, çünkü ikiside günahsız, zaten ikisinin de amaçları aynı ve sadece insanlara yardım etmek istiyorlar, insanları, kötünün ağından kurtarmak istiyorlar. Meryem Ana bizi çağırıyor, her birimizi çağırıyor, bizi Oğluna, bizi İsa Mesih'e, Rabbe götürmek istiyor. Gelin, Ana'mıza kalplerimizi açalım, O'na evet diyelim.

Neden, O'nu bu derece onurlandırıyoruz ve sayıyoruz?
Neden, O'nu bu kadar kişi seviyor ?
Neden, bu kadar insan O'na kalbini açmış?
Neden, bu kişiler daha mutlu, ve İsa Mesih'e çok daha yakın?
Neden, bütün Azizler O'nu bu kadar severlerdi ?

1.Saygı gösteriyoruz, çünkü O, İsa Mesih'in Annesi, yani Rabbin Annesi,O'nu doğurmuş, büyütmüş.
2.Sayıyoruz, çünkü O bütün Aziz' lerin içinde, en Aziz olanı.
3.Sayıyoruz, çünkü O tüm ricalarımızı, Rabbe ne zaman ve nasıl söyleyeceğini biliyor, çünkü O oğlunu iyi tanıyor, çünkü O, Oğlunun üzgün ve kırık kalbinin acılarını sarıyor ve paylaşıyor.
4.Sayıyoruz, çünkü O'nun Oğlu, en büyüğün Oğlu, çünkü O, Rab, ve Meryem Ana O'na "OĞLUM"diye hitap edebiliyor.

Birinci sebebte belirtildiği gibi O Rabbin Annesi ve bizim Annemiz. Kutsal Kitap'ta yazıldığı gibi Luk 1:43 "Nasıl oldu da Rabbimin annesi yanıma geldi?" diyor Elizabet, Meryem'in Kuzeni. Yani Kutsal yazılara göre Meryem RABBİN ANNESİ.

Fakat Meryem bizimde Annemiz, çünkü Rabbin kendisi, Yuhanna'ya dedi ki "Bak işte Anan". Aziz Yuhanna bütün insanların temsilcisi idi. Yuhanna orada hepimiz için oğulluk görevini üstlendi ve Meryem'de Analık görevini. Ve o nedenle her birimizi o kadar çok seviyorki bilemezsiniz. Bizler, bunun için Meryem Ana'yı onurlandırıyoruz ve seviyoruz, çünkü O bizim Annemiz. O yeni Havva. Eski Havva Tanrının kurallarına itaat etmedi ve Tanrının insanlar için düşündüğü mutluluğu engelledi. Evet, Meryem Ana bizim yeni Havva'mızdır. Meryem Ana, Rabbin Annesi, ve bizim Annemiz. O'nu diğer Azizlerden fazla onurlandıralım ve sevelim.

Meryem Ana'ya saygı göstermemizin başka nedenleri ise, O'na, Rabbe Annelik olma izni verildi, Baba Tanrı O'na Meleğini yolladığında, Melek O'na dediki «Ey Tanrı'nın dopdolu lütfuna erişen kız, selam! Rab seninledir» yani Baba Tanrı'da O'nu seviyor ve sayıyor, çünkü Baba Tanrı Meryem'e, daha doğmadan bu görevi vermeyi planlamış idi. Meryem doğduğunda günahsız ve lekesiz doğdu. Baba Tanrı'nın planları herzaman kusursuzdur. Meryem'in hayatı üç yaşından beri hep Tapınakta geçti. Meryem Tevrat'ı ezbere biliyordu. Baba Tanrı'nın planı kusursuzdu. Meryem Tanrı'nın Oğlu için seçilmiş bir Ana idi, günahsız ve kusursuz. Bizler Meryem Ana'yı bundan dolayı sayıyoruz, onurlandırıyoruz ve seviyoruz. Bizler hepimiz kusurlu ve günahlıyız. Çünkü Tanrı bile Oğlunu O'na teslim etti, güvendi, emin idi. Çünkü Meryem'i ona göre hazırlamış idi. Meryem, Tanrıya hemen 'Evet' dedi, kabul etti, biz günahkarlar gibi fazla düşünmedi, çünkü kalbi lekesiz ve temiz idi. Tanrının Meleğine şöyle cevap verdi. «Ben Rab'bin kuluyum, bana dediğin gibi olsun.» Hangimiz Tanrı'ya bu kadar çabuk 'Evet' diyebildik? ama, O dedi.O genç kız hali ile, o kadar dindar yetiştirildiği halde Tanrı'ya hemen 'Evet' dedi, korkmadı, biraz düşüneyim demedi. Çünkü Tanrıyı çok seviyordu, ve güveni sonsuzdu. Çünkü hayatı hergün Tapınakta geçiyordu. Tevrat'ı ezbere biliyordu. Evet O bizim Anamız. Ne mutlu bize O'na Anne diyebilmemiz için, Rab bize izin bile vermiş. O'nun Annesine Anne diyebiliyor, dertlerimizi anlatabiliyoruz. Meryem Ana'nın herkes için vakti var. O hepimize yardım etmek, hepimizin yaralarını sarmak, iyileştimek istiyor. Zaten elimizden tutup, kolumuza girip biricik oğluna,Rabbimize götürücek, ve bizler için oğlundan rica da bulunacak. Böyle bir Oğul, böyle bir Ana'ya 'Hayır' der mi ? Anamız bizleri teselli etmek için kollarını açmış sabırsızlıkla bekliyor.Rab İsa Mesih, Annesini onurlandırdığımız için hepimizi mükafatlandıracaktır. Çünkü Annesini onurlandıran Oğlunuda onurlandırıyor aynı anda.

Bazı Protestan kardeşlerimiz diyorki ''Ben tek başıma Rabbimiz İsa Mesih'e gidebilirim.'' Biz de diyoruz ki ''Evet, biz de öyle, ama tek başımıza değil, Rabbin Annesi ile birlikte.'' Soruyoruz, Rab kimi daha öncelikle karşılayacaktır ? Sizi mi ? yoksa bizi mi ? Annesine 'Evet' diyeni mi ? yoksa Annesine Hayır diyeni mi ?

Gelin hep beraber Rabbin Annesini onurlandıralım.Taktir edelim. Saygı gösterelim, sevelim, O'na kalplerimizi açalım. İşte o zaman Rab bizi daha çok sevecektir ve mutlu olacaktır.

Rabbi üzmeyelim. O'nun Aziz Annesi hakkında kötü konuşmayalım. Rab İsa Mesih zaten yeterince ihmal edilmektedir. Rabbimizi, İsa Mesih'imizi lüzumsuz ve saçma konularla üzmeyelim

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar