Moon Teşkilatı

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/public_html/dinler/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

MOON TARİKATI

Moonculuk Kuzey Koreli Sun Myung Moon tarafından Güney Kore’de kurulmuş bir harekettir. Kore de “Tong” Batıda ise “Birleşik Kilise “, “Kutsal ruh Birliği”,”Birleşik Aile”,”Moon Teşkilatı” vb. isimlerle anılır.

1920 yılında Kuzey Kore de doğan Moon önceleri Budist,sonra Presbiteryen Kilisesine girmiş daha sonrada Yehova Şahitleri dinini benimsemiştir. 1936 da İsa’nın kendisine görünerek “Tanrının Krallığını “kurmasını teklif ettiğini açıklayınca Yehova Şahitleri dininden kovulmuştur. Güney Kore’ye geçen Moon burada da yaklaşık 20 yıl boyunca Allahla,Budhayla, Musa ile konuştuğunu etrafa yaymıştır. Moon’un fikirleri 1950 yılında G.Kore sınırları aşarak Japonya ve Batıya yayılmıştır. Moon 1954 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’de, bütün dinleri birleştirmeyi amaçlayan, uzlaştımacı (sinkretik) “Birleşik Kiliseyi kurmuştur. Moonculuk hareketi 1959 ‘da Amerika’ya taşınmış ve buradada gelişmeye devam etmiştir.

Moonculuk

Moonculuk Kuzey Koreli Sun Myung Moon tarafından Güney Kore ´de kurulmuş bir harekettir. Kore de " Tong " Batıda ise " Birleşik Kilise " , " Kutsal ruh Birliği ", "Birleşik Aile ", "Moon Teşkilatı " vb. isimlerle anılır.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar