Lao Tzu

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/public_html/dinler/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

TAOİZM

Çinin en eski dinlerinden biri olan Taoizm, Sinizm ve Konfüçyanizm’e reaksiyondan doğmuştur. Kurucusu Lao Tzu (Lao-Tse / ihtiyar bilgin)‘dir. Hayatı hakkında az bilgiye sahip olmamıza rağmen MÖ.604-517 yılları arsında yaşadığı Honan’da doğduğu Konfüçyüsün çağdaşı olduğu düşünülmektedir.

Taoizm “Tao” kavramı üzerine inşa edilmiştir. Taoizm’in kendine güre büyücüleri rahipleri,rahibeleri,dini şefleri ve kendine has ayinleri vardır. İlkbaharda ateş yakılır.Taoist rahipler yarı çıplak durumda, ateşe pirinç ve tuz atıp yalınayak koşarak üzerinden geçerler.

Kurucusu Lao Tzu

Taoizm

Çinin en eski dinlerinden biri olan Taoizm, Şintoizm ve Konfüçyanizm ´e reaksiyondan doğmuştur. Kurucusu Lao Tzu (Lao-Tse / ihtiyar bilgin)?dir. Hayatı hakkında az bilgiye sahip olmamıza rağmen MÖ.604-517 yılları arsında yaşadığı Honan ´da doğduğu Konfüçyüsün çağdaşı olduğu düşünülmektedir.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar